Rekuperační jednotky

od Elektrodesign ventilátory s.r.o.

Rekuperace = zpětné využití tepla z odváděného vzduchu. Rekuperátor (rekuperační deskový 
výměník) je zařízení, které využije teplo vzduchu odsávaného z prostoru k ohřevu chladného 
vzduchu přiváděného z venkovního prostředí. Vzduch odváděný a přiváděný je od sebe  odděleny stykovou deskou tak, že nedochází k jejich promísení a je zaručen maximální  přestup tepla. 

Rekuperační jednotka je větrací zařízení s rekuperátorem a ventilátory, která zajišťuje odvod 
použitého vzduchu (vzduch vydýchaný, obsahující pachy z kuchyně, WC, odéry, kouř,  vlhkost …) mimo objekt a jeho nahrazení čerstvým, ohřátým (v létě ochlazeným) vzduchem.  Tzv. řízené větrání s rekuperací tepla zajistí tak optimální využití vyrobeného (a již  zaplaceného) tepla až s 97 % účinností (v případě použití jednotek EDV). V létě naopak lze  tohoto větrání využít k ochlazování pobytového prostoru. 

Další výhody větrání s rekuperací tepla jsou hygienické aspekty. Výměna oken za nová, těsná  okna s malou prostupností hluku z vnějšího prostředí sice zamezí úniku tepla a zamezí emisi  hluku, ale jsou tak těsná, že znemožní jakýkoliv přístup vzduchu do místnosti. Jediným  řešením, jak vytvořit optimální klima, je rekuperace. 

Při použití rekuperace je další výhodou možnost využití filtrů pro čištění vzduchu nejen od  prachu, ale i alergenů. 

Lze jej využít pro všechny větrané budovy pro zpětné získávání tepla. (tj. obytné budovy, obchody, školy, stavby pro sport a kulturu, kuchyně a restaurace, zemědělské objekty, v průmyslových halách a objektech, skladech, apod.)

Základní typy rekupiračních jednotek EASY 220, EHR 140, EHR 280 (325), EHR 300 Akor a IDEO 450 (575) najdete v technickém listu ke stažení.

Rekupirační jednotky - Elektrodesign Rekupirační jednotka

Rekupirační jednotka Rekupirační jednotka

Zpět nahoru